Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Konfiskace Deutsche Wohnen & Co

28. 09. 2021 7:40:55
Při pohledu na volby v Německu se zaměřujeme na to, kdo převezme centrální vládu. Současně ale proběhly volby v Berlíně a tam zvítězilo strašidlo komunismu. Jeho nositelé to zase myslí dobře, jak jinak ....

Hlavní město Německa je samosprávným celkem na úrovni spolkové země. Souběžně s volbami do Spolkového sněmu se konaly i volby do berlínské sněmovny (Abgeordnetenhaus). Sociální demokracie, Zelení a Levice (Die Linke) mají pohodlnou většinu 92 poslanců z celkových 147. Titulky hlásají, že zvítězila vůle Berlíňanů "zestátnit" Deutsche Wohnen a podobné giganty vlastnící desetitísíce bytů.

Prostý lid uvěřil heslu, že tito spekulanti jsou příčinou nedostatku bytů a vysokého nájemného. I do české televize pronikla reportáž, jak česká lékařka v Berlíně obtížně hledala byt, pak našla nějaký s prohnilou podlahou a platí za něj v přepočtu 26.000, Kč. Už jsme se nedozvěděli, kolik vydělává, a proč si tedy nekoupí raději byt v Ústí nad Labem nebo v Krnově, když tam jsou tak levné.

I v Praze se diskutuje, co s mnoha byty, které jsou buď prázdné, nebo se využívají pro AirBNB, zatímco pro "mladé rodiny je bydlení nedostupné a centrální banka jim ještě zdražuje hypotéky". AirBNB se zatím vyřešilo tím, že cizinci v době pandemie přestali jezdit. Hypotéky se zatím řeší tím, že mnozí ti mladí vydělávají tolik, že si holt jenom připlatí. Ale možná je to i u nás tikající bomba.

Pokud někdo zneužívá nedostatku a problémů ostatních k vlastnímu prospěchu, jistě to není chvályhodné. Nesmí se ale s moralismem "vylít s vaničkou i dítě. Spekulant může ostatně uspět jen tehdy, když se najde někdo, kdo mu zaplatí. Zřejmě je takových stále dost!! Jaké je řešení?

Musíme začít tam, kde problém vznikl: Vznikl tím, že do ekonomiky přitéká přebytečné množství peněz. Úroková míra je stále nízká, banky sedí na přebytku peněz a stát stále rozdává další a další peníze. Tyto peníze si ovšem půjčuje na trhu a vlasntě od budoucích generací (Viz pohádka Pyšná prinezna: Uhlíři máš zaplacené daně? A na příští rok?). Vždyť co jiného je státní dluh než daně, které zaplatíme v příštích letech? Žaluji rodiče i učitele všech stupňů škol, že toto svým dětem nevtloukjí každý den do hlavy!

Kam tyto přebytečné peníze putují? Na trh. Koupí se za ně jídlo, vybavení domácnosti, kroužky pro děti, lyže, dovolené ..., Všechny tyto trhy jsou ale konkurenční a nasycené. Nikdo z nás nepotřebuje doma deset párů lyží a denně dvě kila šunky. Při nízkém úroku se šetřit nevyplatí, tak peníze putují na další trhy. Lidé si kupují akcie a, hleďme, on platí zákon nabídky a poptávky. Když poptávka po něčem převyšuje nabídku, cena stoupá a stoupá i cena akcií. Takové překvapení!

A protože po generace máme vyzkoušené, že dobrá investice je vlastní bydlení nebo nemoviost obecně (i když nám ji stát může ukrást, nebo zdanit), přelévají se peníze na trh nemovitostí.

Trh nemovitostí má některé nepříjemné vlastnosti:

1) Je lokální. Když prudce vzrostou v jednom místě (Mladá Boleslav) nebo v jedné zemi (Irsko) platy a vzrostou tím pádem i ceny nemovitostí, není nic platné, že je dostatek levných bytů ve Svitavách nebo ve Finsku. Nedostatek se musí řešit v daném místě,

2) Je dlouhodobý. Než vzroste nabídka, trvá to několik let a podobně než zase klesne, proto chybějí byty v Praze a přebývají v Děčíně a

3) je zpolitizovaný. Zatímco pád akciového trhu ohrožuje jen pár z nás, drahé bydlení se týká všech.

Příčinou drahého bydlení nejsou spekulanti, ale politická rozhodnutí. Jsem přesvědčený, že politici na celém světě, obsluhovaní desítkami vysoce vzdělaných ekonomických prostitutů, si byli dobře vědomi, co svým rozdáváním peněz způsobí, ale bylo jim to jedno, protože až se budou řešit následky, oni už budu za vodou.

Řešení je dlouhodobé. Stejně jako krize a přebytek peněz nepřišly ze dne na den, ani počet dostupných bytů nevzroste ze dne na den, ani kdybyste vyvlastnili úplně všechny byty nebo jiným zázračným legislativním zásahem. Zázraky se nedějí. Nedostatek by naopak vzrostl, protože by se rozhodovalo zdlouhavým, drahým a zkorumpovaným úředním postupem. Navíc by se lidé chovali spekulativně. Páry by si hrály na chudobu a samoživitelství a podobně. Uplácelo by se, byty by byly jen po známosti atd... To všechno už známe.

Řešením je:

- zvýšení úrokových měr a to i u hypoték. Na vlastní bydlení hned, jakmile chce založit rodinu, opravdu nemá nárok každý - zvýšení úroků je do jisté míry je v rukou centrální banky, Když ale zvýší úrokovou sazbu příliš, bude zájme o českou korunu, protože k české koruny bude vyšší výnos. Zájem o českou korunu ji zhnodnotí vůči jiným měnám, prostě bude za dolar méně korun a to zase zhorší pozici exportérů a tak pořád dokola. Je to chirurgická práce a nelze vytrhávat jeden krok z celého ekonomického systému,

- daňovou regulace užívání bydlení, to jest zdanění AirBNB a růst daně z nemovitostí - tím se uvolní alespoň část nemovitostí - to je v rukou legislativy,

- zvýšení nájemného nebo pokles cen nemovitostí, aby výnos byl okolo 5% - to je v rukou trhu.

- přizpůsobit růst mezd růstu ekonomiky - to je v mnoha sektorech v rukou státu (zaměstnanci veřejné sféry včetně zdravotnictví), prostě mzdy rostou příliš rychle a trh bydlení na to může reagovat jenom růstem cen. To bylo jasné od počátku.

- pomoci může i zjednodušení administrativy spojené s výstavbou.

Nedělám si nárok na vědeckou úplnost argumentace. Je časně ráno, sedím v hotelu v Rumunsku a měl jsem půl hodiny čas. Chci poukázat jen na jádro problému!

Autor: Richard Neugebauer | úterý 28.9.2021 7:40 | karma článku: 17.32 | přečteno: 405x

Další články blogera

Richard Neugebauer

Cestovatelské zkušenosti I: Nákup zubní pasty

Poznávat různé kultury je v mnoha směrech přínosné. Nejvíce se toho o cizích zemích dozvíme, když konáme běžné věci jako doma.

17.8.2021 v 6:35 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 601 | Diskuse

Richard Neugebauer

Žijeme v zemi nejzlejších exekutorů?

Kolikrát jsme slyšeli, že je třeba ochránit nebohé dlužníky před knutou vymahačů nespravedlivých dluhů a teď přichází stát, aby vyřešil nevymahatelné výživné?

4.7.2021 v 8:49 | Karma článku: 24.01 | Přečteno: 795 | Diskuse

Richard Neugebauer

Inflace je zlo a příliš nízká nezaměstnanost je katastrofa

Zdánlivě se nic hrozného neděje. Mladé trápí drahé byty v Praze, staří se poněkud uklidnili rostoucími důchody, "záslužné profese" se konečně dočkaly prémií ... ale časovaná bomba tiká ....

17.6.2021 v 8:20 | Karma článku: 23.29 | Přečteno: 622 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Makovec

Levné euro? Již za 20 let…

Můj názor, že česká koruna je fundamentálně podhodnocena a dlouhodobě bude posilovat, vzal definitivně za své. A koruně dnes nepomůže ani opakované zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Kdo stojí za současnými "intervencemi"?

20.10.2021 v 14:01 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 177 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zelená zima přichází

"The winter is coming,“ slogan ze seriálu Hra o trůny, kde se ovšem míní zima, která může trvat mnoho a mnoho let.

20.10.2021 v 10:09 | Karma článku: 27.23 | Přečteno: 388 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Sociální lid žádá socialistický lynč

Řada lidí fakt věří, že zdravotnictví bez tržních pravidel je super. Všichni aktéři této zvrhlé hry jsou sice frustrovaní, přesto někteří stále opakují, jak je centrální řízení důležité a máme nejlepší zdravotnictví na světě...

20.10.2021 v 8:00 | Karma článku: 37.61 | Přečteno: 2112 | Diskuse

Tomáš Kubín

Energetická chudoba pět minut po dvanácté

Téma energetické chudoby, které se k nám v ČR zatím blížilo pomalu, se dostavilo s razancí vylamující dveře domácností. Již před propuknutím současné krize nebylo 10 % domácností schopno dosáhnout požadované teploty obydlí. × ×

19.10.2021 v 7:45 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 605 | Diskuse

Lucia Žárska

Sociální odpovědnost v investování

Kombinace finančních výnosů a šetření životního prostředí? Ano, existuje i takové řešení a ve finančním prostředí se označuje jako ESG investování.

18.10.2021 v 10:54 | Karma článku: 2.84 | Přečteno: 92 | Diskuse
Počet článků 67 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1101

Původ: Středoevropsky smíšený, Orlické hory

Vzdělání: Ekonomie

Profese: Projektový manažer

Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování

 

Najdete na iDNES.cz