Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Katastrální příčiny hlubokého socialismu

20. 05. 2016 13:49:17
Málokdo asi pokládá www.cuzk.cz za napínavé čtění. Je to stránka Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Přece jen se tam však vedle klasicky komplikované úřední češtiny dá najít něco podstatného. Co asi?

Komunista Bubeníček je druhým nejoblíbenějším hejtmanem v Republice. Jak je to možné? Jak je možné, že severní Čechy, kraj s úrodnou půdou, výbornou dopravní polohou, kraj, který býval plný podniků a kvetoucích živností všech velikostí, je najednou krajem problémovým s vysokou nezaměstnaností a zblblým obyvatelstvem? Příčinu najdete na katastru.

Ukážu vám to na příkladu obce B. Na jejím katastru o výměře 833 ha bylo ještě ráno 9. května 1945 10 sedláků s více než 20 ha, 5 sedláků s 15-20 ha, 16 sedláků s 10-15, 17 sedláků s výměrou 5-10 ha a 23 usedlostí mělo méně než 5 ha. Ti s menší výměrou, ale i zcela rbez půdy byli zpravidla řemeslníci, jeden cestář, pár jich pracovalo na pile, řezník i všichni tři hospodští stejně jako oba mlynáři měli také vlastní pole. Sociální dávky nebral nikdo. Staří bydleli na výměncích.

Kromě jednoho druhorozeného syna z bývalé rychty neměl nikdo vyšší než základní vzdělání ve zdejší škole. Přesto v roce 1935 ve volbách nevyhrála Henleinova Sudetoněmecká strana, ale Bund der Landwirte (německá odnož agrárníků).

Jistě si nežili nijak skvěle, dřeli celý rok, neodpočinuli si ani v zimě káceli v lese dřevo a maso měli sotva jednou za týden. Nikdo neměl dvoje boty a košile musela vydržet celý týden. Přesto si našli čas na kapelu, dokázali se postarat o vlastní kostel, obě hasičárny a platit většinu platu obou učitelů a faráře.

Jakmile padl večer 9. května 1945, veškeré nemovitosti až na zdejší farnost přešly do vlastnictví Republiky československé. Co s nimi udělala? Podařilo se konečně chudým a druhorozeným Čechům z vnitrozemí pořídit si vlastní farmu a dál zkrášlit vesnici B.? Jak vypadá katastr B. dnes?

Z 833 ha patří 74 Lesům ČR. Připočteme-li k tomu ještě majetek obce, farnosti a jednoho sociálně orientovaného spolku, je ve veřejných rukou 89% veškeré půdy. Jedné spřízněné osobě se podařilo od Pozemkového fondu koupit 43 ha. Na všech ostatních 54 trvale hlášených obyvatel tedy zbývá 9% výměry. Jsou to v podstatě jenom nějaké louky kolem majetku chalupářů.

"Soukromý" zemědělec tu není žádný. Samo spojení soukromý zemědělec je vlastně absurdní, protože neexistuje žádný veřejný zemědělec, že? Řemesla a samostatné živnosti žádné. Pracovní místa jsou jen v charitě nebo v sociálních službách onoho spolku, vlastně jediného zaměstnavatele široko daleko, ten také provozuje prádelnu, prodejnu, ubytovny a chráněné dílny.

Jak je v pohraničí zvykem, cesty jsou špatné a dopravní spojení komplikované a to i pro děti do školy ve městě, natož pro dojíždění za prací ráno tam a večer zpět. Pokud chce někdo mít práci, nemůže si to rozházet ani v Lesích ČR, ani ve spolku. Koho asi tak bude volit? Co to je za svobodu? Taková struktura často bývá v latinské Americe: občané sice jsou formálně svobodní, ale když je v okrese jediný latifundista, nikdo si proti němu netroufne. Co to je za tržní ekonomiku, když 80% všeho vlastní stát.

V tuto chvíli je jedno, že jedna národnost byla vyměněna za druhou. Podstatné je, že jsme nevytvořili druhé Rakousko s turistikou, kvetoucími usedlostmi, jimž stačí třeba i jen 10 ha na to, aby se solidně uživily. Vytvořili jsme vlastnický paskvil, kde vedle státu je majitelem už jenom nějaký velkopodnikatel, který si díky známostem a úplatkům skoupil třeba i několik vesnic, který tam vůbec nežije, ani nepodniká, jen kasíruje dotace na zatravněné plochy. To je katastrální příčina situace v "našem" pohraničí.

Autor: Richard Neugebauer | pátek 20.5.2016 13:49 | karma článku: 29.90 | přečteno: 1024x

Další články blogera

Richard Neugebauer

w2s versus sqs

Jistě se mnou budete souhlasit, že ideální manželka je hluchoněmá nymfomanka, majitelka pivovaru. V realitě je ovšem takových málo. Často se musíme spokojit s mluvícími partnerkami. I sem naštěstí proniká internetová revoluce.

9.9.2017 v 13:14 | Karma článku: 9.64 | Přečteno: 307 | Diskuse

Richard Neugebauer

Pokrytectví, aneb chudákům Řekům jde jen o ...

Týráme Řeky jenom proto, abychom minimalizovali vlastní škody? Uvrhli jsme je do zoufalství a chudoby? Nemají jinou možnost než sténat v okovech Eura? A pokrytectví?

6.6.2017 v 11:05 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1182 | Diskuse

Richard Neugebauer

Krym 2014 je Mnichov 1938

Proč nám jeden a týž krok u někoho vadí a u někoho ne? Je to čiré pokrytectví. A co na to Alexandrovci?

20.5.2017 v 9:35 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 923 | Diskuse

Richard Neugebauer

Každý stát je tak hloupý, jak hloupý je jeho nejpočetnější volič

Kraje nechtěly přidat řidičům autobusů, tak jim musel dát stát. Kde na to stát vzal? Občanům. Proč je občané nemohli dát přímo? V jízdném? A co plýtvání potravinami nebo výživné? To také bude řešit stát?

19.5.2017 v 21:41 | Karma článku: 37.73 | Přečteno: 2819 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Veronika Valíková

Milá ODS...

Od Tvého vzniku volím buď Tebe, nebo lidovce, podle toho, kdo mě více dožere. Letos jsem ovšem volila především dva učitele - Petra Fialu, vystudovaného češtináře, a Václava Klause juniora, původně matikáře i ředitele gymnázia.

22.10.2017 v 16:18 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 778 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Kdy se přestaneme dělit na pravici, levici a opozici ? Až dostaneme rozum !

V komentářích po volbách se to hemží silnými slovy. Pořád přetrvává snaha stará více než 30 let,kdy se svět dělil na pravici a levici.Obě strany barikády na sebe plivali a považovali se za morální vítěze.

22.10.2017 v 10:34 | Karma článku: 7.78 | Přečteno: 286 | Diskuse

Petr Gabriel

Alina Kabaeva byla nejlepší ozdobou rytmické gymnastiky žen.

Perfektnost ruských gymnastek byla očividná, ale Alina k tomu přidala i příjemný vzhled, čehož si všiml i mužský perfekcionista v jiném oboru, který zahlédl její rozpaky v dalším směrování jejího úspěšného života. Nabídl život, kt

21.10.2017 v 11:21 | Karma článku: 5.99 | Přečteno: 221 | Diskuse

Adam Mikulášek

Vlastizrada je, když si různé skupinky tzv. vlastenců jdou vzájemně po krku!

Známé přísloví říká – když se dva perou, třetí se směje. Jistě si také mnoho lidí ze školy pamatuje tu pověst o knížeti Svatoplukovi a jeho třech synech.

20.10.2017 v 11:34 | Karma článku: 18.87 | Přečteno: 438 | Diskuse

Adam Mikulášek

Bravo, Polsko zvažuje zrušit zimní čas

Jako příznivce více světla odpoledne, na rozdíl od většiny odpůrců střídání zimního a letního času, jsem s Poláky zajedno, aby byl po celý rok letní, nikoli zimní čas.

19.10.2017 v 11:32 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 751 | Diskuse
Počet článků 33 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 855

Jsem ekonom, projektový manažer, potomek německého otce a české matky, a tak pracuji pro německou národnostní skupinu v této zemi. Tomu odpovídá i okruh mych známých v Cechach, na Morave a ve Slezsku, v Rakousku, Německu, Dánsku a Belgii.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.