Opomíjené světové nehmotné dědictví

1. 02. 2020 8:02:56
Modrotisk, loutkoherectví, masopustní průvod ... to je naše nehmotné dědictví, které stojí za to chránit záštitou UNESCO? Nenechte se vysmát! A co třeba kvargle?

Není asi příliš známo, že bydlím v Hlubokých Mašlůvkách, přesněji řečeno v místní osadě Mokrá Příslop v třetím výměnku za příčnou cestou. Člověk by řekl, odlehlá končina, co ti můžou vědět? Ale pozor, sousedčina dcera vyrazila jako au pair do Ameriky, Tam se osvědčila zejména u mužské části zaměstnavatelského týmu. Postupně přebírala další a další úkoly. Nakonec si přisvojila nejen úkoly chůvy, pradleny a uklízečky, až se ujala i role manželky. S takovými schopnostmi už pro ni bylo jen hračkou dostat se na generální sekretariát UNESCO, kde pracoval i její zaměstnavatel.

Když odešla ve 49 letech do penze, vrátila se do rodných Mašlůvek. Bývala by si koupila nějaký statek s polnostmi, kdyby už všechny pozemky v katastru nepatřily Babišovi. Takhle na ni zbyl jen zchátralý zámeček po markrabatech z Donína. Na jeho rekonstrukci do původního stavu musela obětovat většinu ze svého měsíčního důchodu ve výši 9000 amerických dolarů. Při tom všem ještě stihla učinit mnohá dobrodiní. Každému sousedovi třeba dala zdarma výpravnou publikaci o světovém kulturním dědictví.

Tak jsem se ve svitu petrolejky dověděl, jaké nehmotné dědictví uznalo UNESCO v naší zemi. To byste nevěřili:

Nehmotným dědictvím je třeba modrotisk. My jsme ale už ve výtvarce ve třetí třídě vyráběli razítko z brambory, namáčeli do (modrého) inkoustu a obtiskovali na plátěný hadřík. .

Patří tam i loutkoherectví. Samozřejmě i já vždycky smeknu klobouk, když v Chlumci nad Cidlinou míjím pomník Václava Klicpery Kopeckého, ale upřímně řečeno Japonci mají loutkařinu na mnohem vyšší úrovni.

UNESCO uznalo i masopust. Ale ten přece mají v každé křesťanské zemi a mně připadá v Brazílii nebo na Jamajce mnohem více sexy než ten náš s medvědem a přiopilými chlapy!

Zkrátka je to podobné, jako když se chlubíme olomouckými tvarůžky (nejen že je vynalezli hanáčtí Němci, ale dělají se na stovkách míst, kde je mléčný skot). Nebo když se rozplýváme nad becherovkou: Nejen že ji namíchal karlsbadský lékárník Johann Becher, ale bylinných likérů se po světe vyrábějí tisíce druhů!

Přitom máme obyčeje, které jsou ve světě zcela unikátní. Na co vzpomínají Američané poté, co nějaký čas žili u nás? Na svíčkovou, na písmeno "ř". A na pomlázku. S jakým přídechem závisti popisují na youtube svým krajanům, že Češi mohou jeden v roce vyplatit pomlázkou kteroukoli ženu a nejen že za to nejsou zatknuti, ale naopak jsou odměněni slivovicí nebo (zpravidla slepičím) vajíčkem, Taková je to westernizovaná země a takový zvyk!? .

Navíc je to zvyk prospěšný i pro mezilidské vztahy. V době všeobecné feminizace a potlačování mužské dominance už se dostáváme skoro do ohrožení mužské role samotné. A co ji může posílit více než pomlázka. Negativní důsledky tento zvyk nemá žádné. Ještě jsem se nesetkal se českou ženou, které by pomlázka ublížila!

Pomlázka by měla být nejen uznána jako nehmotné dědictví, ale rozšířena do dalších zemí rozhodnutím Evropské unie. I u nás by se měla vrátit do měst a rozšířit nad rámec Velikonočního pondělí na další svátky. Třeba ve Svátek práce by se vyplácely ženy pracující, na Den matek matky, na svatého Václava české vlastenky (vyjmuty by byly ženy z národnostních menšin, Slovenky, Vietnamky, Ukrajinky apod. ...) a na Vše svaté by se dostaly na řadu ženy důchodového věku..

Ostatně já sám znám (samozřejmě ne osobně od nás z Mašlůvek, ale jen z doslechu nebo ze sdělovacích prostředků) celou řadu žen, které by si zasloužily seřezat každý týden!

Autor: Richard Neugebauer | sobota 1.2.2020 8:02 | karma článku: 12.04 | přečteno: 204x

Další články blogera

Richard Neugebauer

Závadná opera "Prodaná nevěsta"

Balbín, Pelcl, K. H. Borovský, Němcová, Smetana, Jirásek, Čapek, Šlitr - moji krajané Východočeši zachránili náš jazyk a kulturu před zánikem. O to více mě mrzí, že "Prodanou nevěstu" musíme zakázat.

20.3.2024 v 11:36 | Karma článku: 43.10 | Přečteno: 4648 | Diskuse

Richard Neugebauer

Cestovatelské zkušenosti "V", Prostý život v Südtirol - Alto Adige

Tři měsíce sháníme topenáře a truhláře. Jsou vytížení. Je jich nedostatek. Proč? Je něco shnilého ve Státě českém

26.1.2024 v 8:43 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 392 | Diskuse

Richard Neugebauer

Jaké jsou překážky našeho ekonomického růstu?

Hrubý domácí produkt neroste dostatečně, protože domácnosti omezují spotřebu, největší to položku v hrubém domácícm produktu. Když roztočíme spotřebu, zbohatneme?

17.1.2024 v 16:21 | Karma článku: 22.05 | Přečteno: 497 | Diskuse

Richard Neugebauer

Lidé si nejsou rovni, aneb o přínosu korespondenčních voleb

Korespondenční volba vadí populistickým stranám. Ty sázejí na voliče s omezeným rozhledem, tedy dobře manipulovatelné. Koho pomůže zapojit korespondeční volba?

5.1.2024 v 13:33 | Karma článku: 20.17 | Přečteno: 736 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Uchazečky konkurzu na ředitelku /povídka/

Všechny tři postupně hledaly kongresovou místnost, až skoro bez toho "s", dveře měla čísla, která však v pozvánce nestála. A tak trochu zoufale korzují po chodbách bez informačních cedulí odchytávají všemožné i domnělé úředníky .

28.3.2024 v 9:45 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 226 | Diskuse

Dita Jarošová

Burešův Maelström ?

Všichni máme v paměti telefonní aplikaci Bez Andreje. Funguje dosud? Kupujete anebo využili jste ji někdy v minulosti? Už její pouhý výskyt nám v podstatě oznamuje, že bude přetěžké vyhnout se výrobkům právě z této stáje...

27.3.2024 v 9:50 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 311 | Diskuse

Richard Mandelík

Jeden podařený slavnostní koncert k roku české hudby

Koncert až na dvě zajímavé výjimky vokální a celý věnovaný památce české skladatelky Slávy Vorlové (1894—1973)), tudíž dnes užito jen její hudby a občas i textů.

25.3.2024 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i vlastní sestra slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 345 | Diskuse

Pavel Král

Spravedlnost

Po přečtení tohoto příběhu bych mohl jen poznamenat, že spravedlnost je v Božích rukou. A tím by bylo celé téma vyčerpáno. Ale já bych rád spolu s vámi uvažoval o potřebě spravedlnosti v širších souvislostech. A k tomu bych rád...

24.3.2024 v 13:00 | Karma článku: 4.43 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1002

Původ: Středoevropsky smíšený, Orlické hory

Vzdělání: Ekonomie

Profese: Projektový manažer

Koníčky: Historie, psaní beletrie, cestování

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...